Bylinky proti nadýmání a nevolnosti
Nadýmání trápí novorozené děti (prdíky, dětská kolika), děti i dospělé. Stačí jen něco špatného sníst, mít tzv. rozhozené trávení, a nafouklé břicho je tady. A podobně je to i s nevolností. Někomu může stačit jen malá dietní chyba, aby mu den znepříjemnila žaludeční nevolnost. A co teprve, když se kolem nás prožene epidemie střevní chřipky. Mnohé však dokáží zachránit bylinky proti nadýmání a čaj na nevolnost.
Bylinky na nevolnost
Nevolnost většinou lidé popisují jako těžký žaludek, nepříjemné pocity v oblasti břicha, špatné trávení a někdy také pocity na zvracení. Bylinky na nevolnost dokáží uklidnit trávení a zmírnit nepříjemné stavy.
- Heřmánek – Už typická vůně heřmánku umí navodit pocit klidu. Účinné látky se pak postarají o zmírnění křečí žaludku.
- Hřebíček – Po vydatném nedělním obědě, na cestách nebo při nejrůznějších žaludečních virózách umí heřmánek uklidnit rozbouřené trávení.
- Máta – Univerzální pomocník při všech typech trávicích potíží. Povzbudí trávení, mírní pocit těžkého žaludku, harmonizuje funkci žaludku i střev.
- Oregano – Uklidňuje trávení a díky antiseptickým účinkům čistí trávicí soustavu.
- Ostružiník – Podporuje trávení, harmonizuje činnost celé trávicí soustavy a ulevuje při střevních chřipkách.
- Pelyněk – Hořká chuť pelyňku naznačuje, že toto je ta správná bylinka pro nastartování trávení. Zároveň umí mírnit nepříjemné křeče i plynatost.
- Zázvor – Kořen zázvoru je oblíbeným prostředkem proti nevolnostem různého původu, těhotenské nevolnosti nevyjímaje.
- Zeměžluč – Díky vysokému podílu hořčin je zeměžluč oblíbenou bylinkou na podporu trávení, činnosti střev i chuti k jídlu. Mírní nepříjemnou plynatost a podle bylinkářů má také pomáhat v boji se střevními parazity.
Bylinky proti nadýmání
Zvětšený objem vzduchu v oblasti střev není jen nepříjemný. Často to může být také společenský problém. Pokud na tyto problémy trpíte, doporučujeme mít bylinky na nadýmání neustále v dosahu.
- Fenykl – U dospělých způsobuje nadýmání těžké jídlo a některé potraviny. Miminka, ale mohou v prvních týdnech trpět nadýmáním (dětskou kolikou) po každém kojení. Fenykl je zde naprosto zásadní bylinkou, která přináší rychlou a účinnou úlevu.
- Heřmánek – Harmonické účinky na trávicí soustavu můžete využít i při nepříjemném nadýmání z těžkého jídla.
- Libeček – Jako koření ho přihoďte do polévky, jako bylinku ho doporučujeme při trávicích potížích a nadýmání.
- Máta – Hrníček mátového čaje po nadýmavém obědě dokáže doslova zachránit situaci.
- Meduňka – Uklidňuje, harmonizuje a tiší křeče v celém těle. Navíc si poradí i s nepříjemným nadýmáním.
- Oregano – Do jídel se přidává nejen pro svou báječnou chuť, ale také pro schopnost mírnit nadýmání. A pomáhá i ve formě čaje.
Bylinky proti zvracení
Blahodárný fenykl obsahuje látky, které umí pomoci utišit zvracení a opět harmonizovat činnost trávicí soustavy.
Čaj na nevolnost
Většinu bylinek stačí pouze zalít horkou vodou a počkat čtvrt hodinky, než je čaj na nevolnost připravený. Rychlou úlevu tak přinese čaj z fenyklu, máty peprné, zázvoru, zeměžluči.
Dětský čaj proti nadýmání a nevolnosti
Lahodný fenyklový čaj umí ulevit od zažívacích potíží i u nejmenších dětí. Pokud je dítko stále kojeno, doporučujeme, aby čaj popíjela maminka. Účinné látky se dostanou do mléka a přinesou miminku úlevu. Pro starší děti a dospělé doporučují bylinkáři přidat do čaje na nadýmání také heřmánek.
Bylinky proti zvracení, nadýmání a nevolnosti ve formě tinktury
Lihová tinktura je silný macerát z bylin, který můžete snadno vyrobit i v domácích podmínkách. Jeho obrovskou výhodou je, že je připravený k okamžitému použití. Nemusíte tak čekat až se dostanete k horké vodě a vylouhuje se vám čaj na nevolnost. Skvělá tinktura je z heřmánku, hřebíčku, máty, meduňky, pelyňku a zeměžluči.
Aperitiv na povzbuzení trávení
Z bílého vína a bylinek si můžete vyrobit domácí aperitiv, který nabudí vaše trávení před jídlem. Základem je pelyněk, meduňka a máta ve stejném poměru a dobré bílé víno. Podobně účinný je také aperitiv ze zeměžluči a máty.
Zázvorová lízátka
Pro těhotné ženy, děti a na cestování můžeme doma připravit výborná zázvorová lízátka.
Návštěva lékaře
Jakmile nepříjemné trávicí potíže, nevolnost nebo dokonce zvracení přetrvávají, je vždy nezbytné kontaktovat praktického lékaře. Bylinky i v tomto případě slouží pouze jako podpůrná léčba.