Čelíte každodennímu stresu? Tisíc drobností, nervy v práci, domácnost pokulhává a na vás je toho někdy zkrátka moc? První pomocí mohou být bylinky na uklidnění nervů. Pomohou utlumit úzkosti i vnitřní třas. Přispívají k lepší emoční rovnováze. Doporučujeme vytvořit si vlastní léčebný rituál. Najděte si malou chvilku klidu. Uvařte si z bylinek čaj na nervy a vychutnávejte ho všemi smysly. Zaměřte se na krásnou barvu, libou vůni bylinek i lahodnou chuť. Uklidnění přijde vzápětí.
Jak využít sílu bylin pro klidné nervy a návrat duševní rovnováhy?
V bylinkách je ukrytá moc, která pomáhá navracet nejen fyzickou sílu, ale i tu duševní. Vzpruhou pro pocuchané nervy může být bylinkový čaj na uklidnění, příjemná relaxační koupel s bylinkami i voňavý polštářek na spaní.
- Hloh – Bylinka na nervy, kterou je potřeba užívat dlouhodobě, abychom pocítili všechny její blahodárné účinky. Přispívá k normálnímu fungování nervové soustavy.
- Kozlík – Patří mezi bylinky na nervy a lepší spánek. Bylinkáři ho doporučují jako první pomoc při nespavosti a nervovém vyčerpání. Mírní úzkosti, uklidňuje rozjetou hlavu před usnutím.
- Kopřiva – Skromná bylina, která je pro mnohé plevelem, pomáhá tišit pocuchané nervy a navracet duševní svěžest. Pozitivní vliv má i na soustředění a duševní aktivitu.
- Levandule květ – Fialové květy levandule a její omamná vůně pomáhají navracet klid, vyrovnat se s každodenním stresem a znovu získat osvěžení z vydatného spánku.
- Mateřídouška – V tradičním léčitelství patří mateřídouška mezi uznávané bylinky na nervy. Podle bylinkářů totiž umí přispět k uklidnění mysli i duše.
- Meduňka – Bylinka, která umí rychle přinést úlevu a přispět k návratu vnitřního klidu. Přispívá k lepšímu duševnímu zdraví, navozuje pozitivní náladu a je ideálním pomocníkem při relaxaci.
- Třezalka – Někteří bylinkáři třezalce přezdívají přírodní antidepresivum. Tak mocná je podle nich její síla. Pomáhá navodit pozitivní náladu, emoční i duševní vyrovnanost a dopřát tělu chvíli příjemné relaxace.
- Zeměžluč – Všestranná bylinka, která přispívá k harmonizaci těla i duše. Uklidňuje a navrací zpět do rovnováhy.
Odvar či nálev z bylinek na uklidnění
Doporučujeme dívat se na recepty u jednotlivých bylinek. Obecně ale platí, že odvar je potřeba připravit z kořenů bylin. Z jemných listů či květů obvykle postačí jednoduchý nálev.
Čajové směsi znásobí sílu jednotlivých bylin
Bylinkáři umí propojit účinky jednotlivých bylinek a míchají čajové směsi, které umí poskytnout úlevu pocuchaným nervům, tišit nervozitu a zároveň třeba dodat potřebnou energii. Záleží jen na vás, zda potřebujete relaxovat nebo pozvednout náladu a dodat nový elán.
Koupele pro unavené tělo a duši
Bylinkové koupele jsou ideálním pomocníkem pro vydatnou relaxaci. Jejich příprava je jednoduchá. Stačí si připravit větší množství odvaru z bylinek a po vychladnutí ho přilít do připravené koupele. Mezi naše nejoblíbenější patří:
Voňavé polštářky pro večerní klid v duši
Bylinkáři rádi doporučují využití vonných silic bylin v tzv. bylinkových polštářích. Jejich příprava je jednoduchá. Stačí vzít plátěný pytlík a vložit do něj usušenou bylinku. Důkladně zavázat či zašít a schovat pod povlak polštáře. Vhodné bylinky na nervy do polštářků jsou levandule, meduňka, heřmánek nebo třeba chmel.
Bylinky na uklidnění nervů ve formě tinktury či bylinkového oleje
Bylinkové tinktury jsou velice praktické a jejich pomoc může být rychlá. Stačí jen pár kapek do sklenice vody a síla bylinky na nervy je připravená k použití. Na rozjitřené nervy jsou úžasné kozlíkové kapky (valeriány), meduňková či mateřídoušková tinktura.
Oleje jsou zase skvělým pomocníkem pro zevní použití. Třeba při relaxačních masážích. Bylinkáři mají v oblibě například levandulový či třezalkový olej.
Konzultace s lékařem
I když ctíme sílu přírody a bylin, rozhodně doporučujeme při každých potížích nejprve konzultaci s lékařem. Je potřeba si totiž uvědomit, že správnou diagnózu může stanovit jen lékař. Bylinky pak mohou být skvělým přírodním pomocníkem, který doplní klasickou léčbu. Zvláštní opatrnost je potřeba u vážných duševních poruch, depresí, nebo v těhotenství.