Meduňka nať
Související produkty
Bylinný čaj podporující ženské zdraví a předmenstruační pohodu. Namíchán z kontryhele, šalvěje, řebříčku, brusinky list, ostružiníku a třezalky. Jednu polévkovou lžíci...
Čaj vhodný při onemocněních horních cest dýchacích doprovázených kašlem. Namíchán z plicníku, anděliky, třapatky, dobromyslu a lahodné pomerančové kůry. Jednu polévkovou...
Detailní popis produktu
Meduňka nať
Meduňka vám přinese uklidnění, hlubší spánek a zažene chmury. Je oceňovaný pomocník při nemocech horních cest dýchacích, nadýmání a špatném trávení. Pomáhá zlepšit hormonální rovnováhu i činnost srdce a cév.
Meduňka lékařská
Mohutná víceletá bylinka každé správné bylinkové zahrádky. Milují i včely, cukráři i bylinkáři. Má omamnou vůni, která už sama o sobě dokáže léčit. Kromě ní se k léčbě využívá ještě nať a list.
Jak sušit meduňku?
Z meduňky se sbírá nať s listy. Suší se ideálně na vzduchu zavěšená ve svazcích. Využít lze ale také elektrickou sušičku. Pokud však můžete nastavit nízkou teplotu (pod 35 °C). Meduňka je totiž velice háklivá na vyšší teploty při sušení. A pozor, listy schnou mnohem rychleji než celá nať. Pokud Vás zajímá více o sušení, sběru a uchování bylin, přečtěte si náš blogový článek: 10 tipů pro sběr, uschování a sušení bylin
Meduňka – účinky
Listy i nať meduňky jsou velice bohaté na účinné látky. Těmi hlavními jsou vonné silice, jako je geraniol, citronelol, linalol a citral. Dále obsahuje hořčiny, sliz, třísloviny a flavonoidy. Mezi účinné látky patří také minerály a kyseliny hydroxytriterpenové.
Meduňka – využití
Meduňka je považována za antioxidant a bylinu navracející normální funkci dýchacímu a trávicímu systému. Pomáhá nám zlepšovat stav duševního zdraví a kognitivních funkcí. Přispívá k lepšímu usínání, relaxaci a vydatnějšímu spánku. Navozuje pozitivní náladu. 1 Harmonizuje hormonální rovnováhu i činnost oběhové soustavy.
V tradičním léčitelství se meduňka používá při nervové vyčerpanosti, úzkosti i depresích. Považuje se za sedativum. Dále ji léčitelé používají při nadýmání, křečích trávicího systému i menstruačních křečích. Dávají ji také při škytavce nebo potřebě zvýšit produkci žluči.
Meduňka – nežádoucí účinky
Meduňku mohou v rozumné míře užívat všichni. Výjimkou nejsou ani malé děti a kojící či těhotné ženy. Pozor bychom měli dávat pouze u předávkování éterickým olejem z meduňky. Ten může způsobit malátnost, nízký tlak a zpomalené dýchání.
Meduňka – recepty, jak zpracovat sušenou i čerstvou meduňku
V bylinkářství se meduňka připravuje nejčastěji jako čaj, koupel nebo sirup.
Meduňkový čaj
Účinky meduňkového čaje jsou podle bylinkářů velice rychlé. Tvrdí, že při úzkosti, bušení srdce či strachu stačí připravit rychlý nálev a úleva by se měla dostavit během velice krátké doby. Zde použijeme lžíci meduňky na hrníček vroucí vody a 5 minut louhujeme.
Silný meduňkový čaj na spaní
Pokud špatně spíme, připravíme si vydatnější nápoj. Tentokrát na nálev použijte dvě až tři lžíce meduňky. pro násobení účinků lze kombinovat i s kozlíkovým kořenem. 2
Meduňkový čaj proti křečím
Nálev z meduňky pomáhá při křečích trávicího systému i při menstruačních křečích. Ideální je přidat k meduňce i mátu.
Meduňková koupel
Nálev z meduňky můžete přidat i do koupele. Navodí příjemnou večerní relaxaci. Podle potřeby lze k meduňce přidat také majoránku nebo lípu.
Meduňková tinktura
Hrst sušené meduňky zalijeme silným alkoholem a necháme tři týdny louhovat. Užíváme po lžičkách.
Meduňkový sirup za studena
Principem sirupu za studena je, že se na konci procesu nevaří do husté konzistence. Var se zastaví u 80 °C. Zachovává se tak více účinných látek. Poměr je hrst meduňky na půl litr vody. Spaříme, přidáme citrón na plátky a lžičku kyseliny citronové. Necháme stát do druhého dne. Pak scedíme a zahřejeme. Přidáme cukr (0,5 kg na 0,5 l šťávy). Jakmile se rozpustí, máme hotovo.
2 https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711306000250
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.