Mateřídouška obecná
Blízká příbuzná tymiánu je někdy nazývána duše Panny Marie či mateřinka. Je to volně rostoucí nízký keřík, který kvete v letním období. A nádherně voní. V dílech Karla Jaromíra Erbena nebo Jaroslava Seiferta je spojována s všeobjímající mateřskou láskou. V léčitelství se pak užívá kvetoucí nať na nejrůznější neduhy.
Mateřídouška – účinky
Už z omamné vůně mateřídoušky nám je jasné, že obsahuje velké množství vonných silic. Dále je to cymol, thymol, karvakrol, linalol, borneol a terpintenol. Je bohatá na třísloviny, hořčiny, flavony a saponiny. Najdou se v ní i minerály.
Mateřídouška – využití
Podle schválených zdravotních účinků lze mateřídoušku využít pro normalizaci dýchacích cest a trávení. Je to oblíbený a honě využívaný antioxidant. Podporuje přirozenou obranyschopnost povzbuzením našeho imunitního systému.
V tradičním léčitelství se pak používá pro své antiseptické a desinfekční účinky při nejrůznějších zánětech. Traduje se, že navozuje vydatný spánek a uklidňuje rozjitřenou mysl. Přispívá k desinfekci močových cest i střev při infekčním průjmu.
Mateřídouška – recepty jak zpracovat mateřídoušku
Mateřídouška se využívá jako čaj, obklady i kloktadlo. Můžete si připravit mateřídouškovou tinkturu i lahodné víno.
Čaj z mateřídoušky – trávení, spánek a kašel
Připravíme si nálev ze tří lžiček sušené mateřídoušky a hrnku vařící vody. Zalijeme a necháme 10 minut louhovat. Pijeme třikrát denně. Pro spánek a kašel je možno osladit medem.
Tinktura z mateřídoušky
Do skleněné lahve dáme asi 5 lžic mateřídoušky a čtvrtlitru silného alkoholu. Necháme macerovat dva týdny. Slijeme do lahve a užíváme po lžičkách. Lihová tinktura lze využít také jako mazání na místa postižená revmatismem nebo nervovou slabostí. Traduje se, že pomáhá i při Parkinsonově chorobě.
Mateřídouškový sirup
Výborná pomůcka při nachlazení a nemocech horních cest dýchacích. Hrst sušené mateřídoušky (v létě můžeme dvě hrsti čerstvé) spaříme půl litrem vroucí vody a přidáme nakrájený citron. Necháme louhovat do druhého dne, scedíme. Šťávu zahřejeme. Přidáme cukr (med) v množství asi půl kila a zahřejeme na 80 °C. Nalijeme do čisté šroubovací lahve. Užívá se po lžičkách nebo do čaje.
Mateřídoušková koupel
Hrst mateřídoušky zalijeme studenou vodou a přivedeme k varu. Odstavíme a necháme louhovat 10 minut. Scedíme a přidáme do koupele pro unavené nohy nebo pro osvěžení celého těla.
Mateřídouškové víno
Při nemocech dýchacích cest připravovaly babky bylinkářky mateřídouškové víno. Vzaly asi litr dobrého bílého vína a asi hrst mateřídoušky. V uzavřené sklenici nechaly dva týdny na slunci a pak scedily. Užívá se po malých sklenkách před jídlem.