Máta peprná
Mátu najdeme snad na každém kontinentu. Jen pokaždé je to trošku jiný druh. Znali i už staří Egypťané i Řekové. Ale ti jí připisovali i moc rozhořet milostná vzplanutí. K léčení se využívají listy a nať bylinky.
Máta peprná – účinky
Máta obsahuje různé látky, ale tou hlavní je mentolová silice. Z dalších významných látek jsou to hořčiny a třísloviny.
Máta peprná – recepty
Recepty z máty peprné najdeme v exotických kuchyních, ale také bylinkářských knihách. Je součástí lahodných koktejlů, salátů i středomořské či asijské kuchyně. Je báječná k rybám ale také k jehněčímu masu. V léčitelství se využívá jako čaj, kloktadlo či koupel.
Máta peprná – čaj na trávení
Pokud máte žaludeční problém, křeče nebo nadýmání, připravte si rychlý mátový čaj. Stačí zalít lžičku máty hrnkem vroucí vody a nechat 10 minut odstát. Pro lepší účinek můžete přidat i díl fenyklu nebo heřmánku.
Mátový čaj pro silnější nervy
Někdy přijde na člověka krize. Bylinky jsou pak dobrým pomocníkem. Mátový čaj uklidní a pomůže i od bolesti hlavy. K mátě můžete do takového čaje přidat meduňku.
Připravíme si odvar z máty. Lžíci máty zalijeme půllitrem studené vody a vaříme asi 5 minut. Necháme vychladnout a scedíme. Kloktadlo odstraní zápach z úst, pomůže při bolesti zubů i zánětu dásní.
Pro unavené tělo, zmožené a oteklé nohy můžete využít odvar z máty a přidat ho do koupele.
Z čerstvý i sušených listů máty můžete připravit jednoduchý, ale velice chutný sirup. Stačí jen zalít asi hrst sušené máty 2 litry vody a krátce povařit. Přidáme dva nakrájené citrony, dobře umyté, a lžíci kyseliny citronové. Přikryjeme a necháme louhovat do druhého dne. Scedíme a zahřejeme na 80 °C. Dáme do šťávy rozpustit cukr. Použijeme 1 kg cukru na 1 litr šťávy. Jakmile se cukr rozpustí, můžeme nalévat do lahví.
I z máty lze připravit účinnou tinkturu, kterou snadno sbalíte třeba na cesty. Hrst máty zalijeme půllitrem silného alkoholu a necháme minimálně tři týdny macerovat. Pravidelně obsah protřepeme. Tinkturu používáme scezenou a po lžičkách.