Lékořice účinky
Kořen lékořice je bohatý na fytoestrogeny, polysacharidy (škrob i celulóza), saponiny a glykosidy. Objeveny v něm byly také mastné kyseliny, kumariny, flavonoidy organických kyselin. Z vitamínů v něm naleznete B, A, C, K a E. Je také bohatý na minerály, jako je mangan, jód, vápník, sodík, draslík, bróm, měď, železo, fosfor, selen, zinek a křemík.
Lékořice využití
Lékořicový kořen se využívá k navození normálních funkcí trávení. Povzbuzuje imunitní systém a působí na tělo jako antioxidant. Napomáhá normálnímu stavu kloubů, zlepšuje funkci dýchacích orgánů a harmonizuje stav pokožky. Je prospěšná v navozování klidu, harmonizace nervů a duševního zdraví.
Lékořice recepty
Lékořicové bonbony a cukrovinky asi známe všichni. Zde si ale představíme lékořicový čaj ve dvou formách a tinkturu.
Lékořice – čaj
Jednoduchý rychlý čaj z lékořice připravíme jako nálev. Stačí zalít lžičku nadrceného kořene lékořice hrnkem vroucí vody a nechat deset minut louhovat. Čaj je výborný při nachlazení, bolesti krku, ale také například zlepšuje trávení.
TIP: Čaj z lékořice je výborný i pro děti. Pro ty nejmenší je ideální čaj naředit. Do dvou let doporučujeme jednu lžičku čaje přidat do hrníčku čisté vody. Od tří do pěti let to mohou být dvě lžičky. Větší děti už čaj vypijí neředěný.
Čaj z lékořice – odvar
Lékořici ale můžeme i zalít studenou vodou, přivést k varu a vařit asi 10 minut. Získáme tím silnější lékořicový čaj. Účinky jsou pak znásobeny. Takový čaj můžeme popíjet nejen při kašli a nachlazení, ale také při menstruačních problémech či v menopauze. Navozuje příjemný klid.
Lékořicová tinktura
Tinktury jsou výbornými pomocníky, když potřebujeme rychlou pomoc. Třeba když jsme v práci. Kořen lékořice zalijeme silným čistým alkoholem a necháme louhovat po dobu asi tří týdnů. Ideální se k láhvi denně vracet a obsah protřepávat. Pak obsah přecedíme. Tinkturu užíváme vnitřně po lžičkách nebo jako mazání na kožní onemocnění.