Kmín kořenný
Ač pochází z teplejších krajů, než je Česká republika, dlouho u nás rostl ve volné přírodě. V současnosti je jediným v Čechách pěstovaným kořením. Najdete ho i na mnohých českých zahrádkách. Z kmínu využíváme plod a mladé lístky.
Kmín (plod) patří k základním českým kořením. Mnozí kuchaři si bez něj nedovedou připravit vaření. Je ale také výbornou léčivkou a moderní superpotravinou.
Je velice účinný při nepříjemné dětské kolice (prdíky) a zároveň podporuje tvorbu mateřského mléka. Pro kojící matky je tedy malým pokladem. Zároveň tlumí nepříjemnou bolest hlavy.
V kuchyni má své nezastupitelné místo. Tradičně kmín (plod) přidáváme k bramborám, květáku nebo do polévek. Přidává se do marinád, k pečenému i dušenému masu, ale také do pečiva.
Kmín – recepty
Kmín (plod) mletý je připravený k okamžitému použití jak ve vaření, tak i k léčebným účinkům. Není potřeba narušovat strukturu semen pro maximální uvolnění vůně, chuti i účinných látek.
• Pomoc s nadýmavými potravinami
Luštěniny, květák, zelí a podobné potraviny nám často způsobují nepříjemné nadýmání. Přidáte-li do vaření špetku kmínu, budou lépe stravitelné.
• Odvar z kmínu a jablkových slupek
Pro podporu tvorby mateřského mléka a pomoc s prdíky můžete připravit lahodný čaj ze lžičky kmínu, lžíce jablkových slupek a hrnku vody. Vše zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu a vaříme asi 7 minut. 10 minut necháme odstát a popíjíme po jídle.
• Nálev pro podporu mateřského mléka a proti kolice
Podobně můžete připravit i jednoduchý nálev. Kmín zalijeme vařící vodou a louhujeme minimálně 15 minut. Pro silnější účinky přidáváme fenykl a anýz. Tento čaj se doporučuje i pro malé děti.
• Kmínový čaj pro dobré trávení
Velice účinný pomocník pro dobré trávení je čaj z kmínu, fenyklu, anýzu a koriandru. Vše ve stejném poměru.