Obecně se dá říci, že tzv. bylinky na kašel působí tak, že podporují normální funkci dýchacího systému. Pomáhají navracet horní i dolní dýchací cesty, hltan a nos zpět do harmonie. Bylinky na kašel a průdušky pomáhají uvolňovat zahlenění, usnadňují vykašlávání a napomáhají hojícím procesům.
Bylinky na kašel a průdušky
Bylinkáři tyto bylinky milují pro jejich nenásilnou schopnost narovnávat přirozenou funkci dýchacího systému. Každá se hodí na trošku něco jiného, ale dají se dobře kombinovat.
- Andělika – Poskytuje tělu celkovou vzpruhu a sílu při boji s infekčními chorobami. Je skvělým pomocníkem při urputném kašli.
- Bez černý květ – Blahodárně působí na náš imunitní systém, pomáhá snižovat horečku a podporuje vylučování potu.
- Divizna – Bylinka na kašel, kterou milují maminky a jejich děti. Pomáhá navracet normální funkci dýchacího systému, podporuje vykašlávání a podle bylinkářů přirozeně tlumí křeče průdušek.
- Echinacea – Pod latinským názvem echinacea se ukrývá známá třapatka nachová. Síla, kterou ukrývá v kořenech, nám pomáhá povzbudit imunitu, harmonizovat dýchací cesty a bojovat s nachlazením.
- Eukalyptus – Blahovičník přináší doslova blaho pro naše dýchací cesty. A to především při kašli a zahlenění. Umí bojovat s viry i bakteriemi, ale také mírnit svalové křeče. Pomůže i na bolavý krk.
- Fenykl – Semena fenyklu řadíme mezi bylinky na kašel a zahlenění. Umí totiž uklidnit nepříjemné křeče při kašli, uvolňují zahlenění a působí na celkovou normalizaci dýchacích cest.
- Jalovec – Bylinkáři doporučují jalovčinky ve formě čaje proti kašli, kdy má usnadňovat vykašlávání hlenů.
- Lékořice – Skvělá bylinka na suchý kašel, která normalizuje funkci dýchacích orgánů. Podle bylinkářů se hodí také při bronchitidě nebo astmatu.
- Levandule – Voňavá levandule napomáhá normalizovat funkci dýchacích cest a počítá se tak mezi bylinky proti kašli.
- Lípa – Z květů lípy doporučujeme připravit čaj na kašel, který podporuje uvolňování a vykašlávání nepříjemných hlenů.
- Mateřídouška – Voňavá bylinka, která pomáhá navrátit stav dýchacích cest do normálu a zároveň povzbuzuje naši imunitu.
- Oregano – Naše babičky vařily z oregana čaj, který pomáhal při silném kašli, ale připravovaly také prášek z oregana, který měl pomoci i při opravdu úporných potížích.
- Podběl – V zimě nás často trápí suchý kašel, bylinky, které pomáhají, ale sbíráme v jinou roční dobu. Třeba podběl je typickou jarní bylinkou, kterou oceníme v zimě.
- Řepík – Bývá často součástí čajových směsí proti kašli, rýmě a zánětům horních cest dýchacích.
- Tymián – Patří mezi bylinky proti kašli, protože podle tradičních bylinkářů napomáhá harmonizovat dýchací cesty i imunitu.
Čaj na kašel
Nálev z divizny má vynikající účinky při kašli, ale také laryngitidě nebo silné rýmě. Jen nezapomeňte dobře přecedit drobné chloupky rostliny přes jemné sítko. Čaj na suchý kašel z lékořice používaly už naše babičky, důležité je připravit ho formou odvaru. Bojujete-li s nachlazením, budou se hodit typické bylinky na rýmu a kašel, jako je černý bez, lípa, mateřídouška nebo oregano.
Čajová směs bylin proti nachlazení a kašli
Pokud vás zlobí potíže spojené s nachlazením a kašel, doporučujeme vyzkoušet lahodnou bylinnou směs Nachlazení.
Sirup proti kašli
Oblíbená zimní medicínka pro nejmenší je tymiánový sirup. Připravíte ho snadno doma z bylinky zakoupené v zahradnictví. Vyzkoušet můžete také výborný posilující sirup z květů černého bezu nebo mateřídoušky.
Tinktury
Z bylinek můžete připravit také lihovou tinkturu. Hodí se to především u bylinek, jejichž účinné látky jsou ukryty především v kořenech. Jako je to třeba u třapatky.
Masti
Léčivé bylinky proti kašli nemusí mít jen formu, která se dá vypít. Oblíbené jsou také bylinné masti, které natíráme na hrudník a do oblasti lopatek. Tymiánová mast je osvědčený bylinkářský prostředek při kašli, nachlazení a zahlenění.
Bylinný prášek proti kašli
Byliny proti kašli mohou mít i velice netradiční formu užití. Ve starých knihách si bylinkáři předávají tradiční babičkovský recept proti silnému kašli. Smíchat lžičku medu s práškem z oregana.
Inhalace
Typickou podpůrnou léčbou při kašli, rýmě a zahlenění jsou bylinné inhalace. Nepotřebujete k tomu žádné speciální náčiní, stačí jen horký nálev z bylin a ručník, který přehodíte přes hlavu a hrnec. Jen pozor, neopařte se. K inhalacím doporučujeme diviznu, mateřídoušku, tymián a samozřejmě také eukalyptus.
Tip pro děti – domácí pastilky proti kašli
Z květů lípy můžete snadno připravit domácí bonbonky, které pomáhají v boji s nepříjemným kašlem a zároveň je děti milují.
Vyšetření lékařem
Vždy doporučujeme při zdravotních potížích vyšetření odborným nebo praktickým lékařem. Byliny nemohou nahradit medikaci.