Nezdravý životní styl, příliš mnoho tučného jídla a alkoholu, ale také nesmírná stresová zátěž, kterou každodenně vnímáme, to vše působí negativně na naše játra. Důsledkem nedostatečné činnosti jsou různá onemocnění a ztráta energie. Samostatným problémem jsou tzv. ztučnělá játra.
Bylinky na čištění jater
Vše je v našem těle propojené. Pokud správně nefunguje jeden orgán, časem se to projeví i jinde. Bylinky na čištění jater naštěstí často působí i na další orgány v našem těle. Můžete tak při jejich výběru vzít v úvahu i jiné neduhy, které vás trápí.
Mezi typické bylinky na játra a žlučník patří ostropestřec, rozmarýn, pampeliška a čekanka. Pokud chcete bylinky na játra a slinivku, doporučujeme květ lípy. Mezi bylinky na játra a ledviny můžeme řadit pampelišku a řepík.
- Čekanka – Typická bylinka jarních očistných kůr, která dle tradice působí blahodárně na hladinu krevního cukru, normální funkci jater i žlučníku.
- Jahodník lesní – Listy jahodníku napomáhají navracet do rovnováhy činnost jater a krevního oběhu.
- Lípa – Květ našeho národního stromu je bylinkáři doporučován tako k očistě jater a podpoře slinivky.
- Máta – Čaj z máty působí blahodárně na celý trávicí systém včetně jater, žlučníku a slinivky.
- Měsíček lékařský – Účinné látky měsíčku přispívají k normální funkci jater a střev. Jeho hojivou sílu ocení celý trávicí systém.
- Ostropestřec – Asi nejznámější bylinka pro očistu jater je bezesporu ostropestřec. Je součástí očistných kůr pro játra, ale umí povzbudit celý organismus.
- Pampeliška – Kořeny smetanky lékařské mají podle bylinkářů téměř zázračnou moc. Faktem zůstává, že je to oblíbená bylinka pro očistu jater, dobré trávení i správnou funkci žlučníku.
- Pelyněk – Hořká chuť pelyňku povzbuzuje činnost trávicí soustavy včetně jater a žlučníku.
- Rozmarýn – Není to jen voňavé koření středomořské kuchyně. Rozmarýn doporučují bylinkáři k podpoře při onemocnění jater a žlučníku.
- Řepík – Všestranná a velice oblíbená bylinka, kterou už po staletí využívají bylinkáři pro lidi s onemocněním jater, žlučníku a ledvin.
- Třezalka – Mnohé neduhy jater jsou spojené se stresem. Proto bylinkáři doporučují při onemocněních jater pít také třezalkový čaj.
- Zeměžluč – Jak už název bylinky napovídá, už naši předci ji užívali k podpoře trávení a při nemocech jater a žlučníku. Blahodárně působí také na slezinu a střeva.
Čaj na játra
Připravili jsme pro vás vyladěnou směs bylin přímo na játra, která pomáhá čistit játra a optimalizovat funkci trávicí soustavy.
Bylinky na ztučnělá játra
Ztučnělá játra jsou nebezpečným onemocněním, které vzniká především z nezdravého životního stylu. Pouze lékař však může diagnostikovat ztučnělá játra. Bylinky, dietní opatření a změna životního stylu pak bývají součástí léčby. Při léčbě doporučují bylinkáři tyto bylinky na ztučnělá játra: ostropestřec, kořen pampelišky a čekanku.
Čaje a bylinky na čistění jater
Někdo potřebuje bylinky na játra, když už ví o prvních potížích. Skvělá je ale také preventivní očista jater. Bylinky pak můžeme užívat v krátkodobých kůrách, které navrátí činnost jater do normálu. Oblíbený je pro tyto kůry ostropestřec, ale také pampeliška nebo čaj z jahodníku.
Tinktura i jen tak přímo do úst
Z ostropestřce nemůžeme připravit normální čaj na játra pouhým zalitím. Jeho tvrdé plody je nutné nejprve umlít, nebo koupit mleté, a pak dostatečně povařit. Daleko silnější účinek ale má tinktura z ostropestřce, nebo olej. Pokud však spěcháte, stačí si vložit lžičku semen do úst a důkladně rozžvýkat.
Tinktury pro očistu jater i dobré trávení
Z bylinek připravujeme i v domácích podmínkách praktické tinktury, které napomáhají harmonizaci trávení a jater. Typické jsou tinktury z pelyňku, pampelišky nebo máty.
Netradiční čekanková káva
Cikorku pily už naše babičky. Je to příjemná náhražka kávy, se kterou získáte nejen účinné látky čekanky, ale také skvělý nápoj, který je bez kofeinu. Výborně podporuje trávení.
Návštěva lékaře
Při onemocnění jater je vždy nezbytná léčba, kterou naordinuje odborný lékař. Bylinky, bylinkové čaje a tinktury mohou být pouze doplňkem této léčby.