Plody jalovce jsou výborným kořením ke zvěřině a uzenému. Pomáhají při kašli, onemocnění močových cest. Bojují s viry (opary), ulevují při kašli, revmatických bolestech a artritidě. Odvodňují a povzbuzují lymfatický systém.
Jalovec obecný
Jalovcové keře rostou na nejedné české zahradě. Najdete je ale i ve volné přírodě. Musíte pouze do výše položených míst. Jehličky jalovce jsou velice pichlavé, ale nádherně voní pryskyřicí. K léčivým účinkům se využívají plody, kterým se říká jalovčinky. Mají tmavě modrou barvu. Dozrávají na podzim. Je potřeba je sušit pomalu při maximální teplotě 30 °C. Jinak rychle ztrácejí účinné esenciální oleje
Jalovec – účinky
Jalovčinky obsahují sloučeniny silic, které se skládají například z monoterpenů (pinen, kamfen, terpineol, limonen, humulon, jalovcový kafr, borneol, geraniol, kadinen, sabinen). Jsou bohaté na pryskyřice, třísloviny, cukry, flavonoidy, organické kyseliny a vitamin C.
Jalovec – nežádoucí účinky
Při vysokých dávkách může působit dráždivě. Jalovec by neměli užívat lidé s vážným onemocněním ledvin, těhotné a kojící ženy. Nedoporučuje se ani ke kůrám delším než 5 týdnů. Na kůži může vyvolat alergické reakce. Pozor, zvyšuje účinky léků, které stabilizují krevní cukr.
Jalovec – využití
V tradičním léčitelství se využívá se jeho antiseptických, odvodňovacích a antirevmatických účinků. Tlumí množení bakterií a stimuluje lymfatický systém. Pomáhá harmonizovat hladinu krevního cukru, činnost ledvin i močového měchýře. Je účinný proti herpetickým virům (opary). Tlumí bolesti kloubů (artritida, revma) i páteře. Uvolňuje při pocitu těžkých nohou či svalové únavě. Čistí a hojí pleť. Zatím jeho účinky nebyly zcela prozkoumány vědci a vychází se především z tradičního léčitelství. Napomáhá odkašlávání.
Jalovec – recepty
Běžně známý je jalovec – koření. Použití má například v úpravách zvěřiny či guláších. Jednotlivé recepty jsou typické pro českou, rakouskou a bavorskou kuchyni.
Jalovec – pálenka
I když si ji asi doma nepřipravíte, snadno seženete silnou pálenku z jalovce v obchodech. Je to totiž typický slovenský destilát borovička. Traduje se, že vznikla náhodou při přípravě léčivé tinktury z jalovce.
Jalovcový čaj proti kašli
Tři kuličky jalovce rozdrtíme a zalijeme čtvrtlitrem vařící vody. Necháme louhovat pouze 5 minut. Scedíme a pijeme jednou za den. Usnadňuje vykašlávání hlenů.
Jalovec – čaj
Z jalovce se připravuje nálev. Jednu čajovou lžičku jalovčinek rozdrtíme, zalijeme hrníčkem horké vody a necháme louhovat asi 15 minut. Scedíme a popíjíme dvakrát denně. Tlumí dusivý kašel. Můžeme dosladit medem.
Jalovec – koupel
Připravíme si odvar z jalovce. Na litr vody použijeme 2 hrsti sušených plodů jalovce. Je dobré je nejdřív rozdrtit a usnadnit tak jejich louhování. Přivedeme k varu a vaříme asi čtvrt hodiny. Scedíme a přidáme do koupele. Koupel ulevuje při revmatických potížích, bolestech kloubů a posiluje celé tělo.
Tinktura z jalovce
Hrst jalovčinek zalijeme litrem silného alkoholu a necháme minimálně dva týdny macerovat v teple. Scedíme a uchováváme v temnu a chladu. Užíváme vnitřně lžičku denně, nebo potíráme bolavé klouby (artritida, revma).
Jalovcová mast
Z domácího sádla a jalovcové tinktury můžete snadno připravit rychlou jalovcovou mast. Slouží k potírání kloubů postižených revma nebo artritidou.
Žvýkání jalovce
V léčitelských knihách můžeme najít doporučení žvýkat kuličky jalovce. Mají silný desinfekční účinek a detoxikují celé tělo.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.