Bylinná směs Trávení je namíchána z rakytníku, fenyklu, lekořice , jitrocele, levandule, máty a maliníku. Jednu polévkovou lžíci zalijte 400-500 ml teplé vody,...
Čaj vhodný při onemocněních horních cest dýchacích doprovázených kašlem. Namíchán z plicníku, anděliky, třapatky, dobromyslu a lahodné pomerančové kůry. Jednu polévkovou...
Bylinná směs Dobrou noc je určena pro podporu zdravého a kvalitního spánku. Tato směs obsahuje akát květ, chmel, meduňku list, heřmánek květ a mučenku nať a kozlík kořen, které...
Uvolněte se prosím s šálkem bylinného čaje z meduňky, mateřídoušky a lékořice v ruce. Jednu polévkovou lžíci zalijte 400-500 ml teplé vody, nebo použijte naše čajové sítko...
Listy lesního jahodníku pročišťují krev, ulevují játrům i při vysokém tlaku. Mírní trávicí a střevní potíže, působí na hemeroidy i revmatické problémy. Mají mírné protizánětlivé účinky. Jsou základem pro výborný dětský čaj.
Jahodník lesní
Sladké a voňavé lesní jahůdky milují děti i dospělí. Rostou na stráních, okrajích lesů a lesních pěšin i u cest. Jahodník má drobné bílé kvítky. Během června a července na něm dozrávají drobné červené plody. K léčivým účelům se užívá list jahodníků i plody.
Jahodník – účinky
List jahodníku obsahuje flavonoidy, kvercetin, třísloviny silice. Jsou bohaté na vitamin C a z minerálů pak na draslík. V plodech jsou pak cukry, pektiny, vitaminy C a A, kyselina listová, minerály (vápník, železo, draslík, fosfor, kobalt, mangan, jód).
TIP: Sbírají se mladé listy divokého jahodníku. Obsahují nejvíce účinných látek. Jahodník zahradní se k léčivým účelům nevyužívá.
Jahodník – využití
Listy jahodníku umí pročistit tělo. Podpoří vylučování moči, pročistí krev, harmonizují činnost jater i krevního oběhu. Pomáhají při průjmech. Mírní trávicí a střevní potíže. Blahodárně působí při hemeroidech a zánětlivých onemocněních.
Jahodník – recepty
Jahody využijeme v kuchyni při přípravě moučníků, zdravých svačin i snídaní. Pro diabetiky a při anémii se doporučuje každodenní pojídání čerstvých jahod.
• Jahodník – čaj
Čaj z jahodníku připravujeme formou odvaru. Dáme dvě lžičky listů na hrnek studené vody, přivedeme k varu a 10 minut vaříme na mírném ohni. Odstavíme a necháme louhovat ještě dalších 15 minut. Dva šálky čaje z jahodníku pomáhají harmonizovat činnost jater a ledvin. Působí blahodární při revmatismu a pročišťují krev.
• Jahodník – kloktadlo
Z vychlazeného odvaru můžeme připravit kloktadlo, které ulevuje při zánětech v ústní dutině.
• Lesní čaj pro děti a kojící matky
K listům jahodníku můžete přidat listy maliníku a ostružiníku a připravit lahodný čaj pro děti a kojící matky. Čaj harmonizuje trávení a ulevuje při nachlazení či horečce.
• Jahodníková tinktura
Dvě lžíce listů jahodníku zalijeme skleničkou silného alkoholu a necháme asi dva týdny louhovat. Doporučuje čas od času směs protřepat. Scedíme a uložíme v chladu a temnu.
• Jahodová koupel
Přidáním odvaru z jahodníkových listů získáte příjemnou relaxační koupel, která pomáhá odstranit kožní neduhy, jako jsou různé ekzémy a vyrážky.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.