Aromatické plody (semínka) fenyklu přinášejí úlevu pro naše trávení. Tlumí křeče, mírní nepříjemné nadýmání i zvracení. Celkově uklidňují organismus. Pomáhají při kašli a odhleňování. Podporují tvorbu mateřského mléka.
Fenykl
V jižních zemích najdete fenykl kolem každé venkovské cesty. V Čechách je to oblíbená rostlina bylinkových zahrádek, ale také gurmánů. Je to víceletá rostlina, která vzhledem připomíná starý známý kopr. Po prvním výsevu máte jistotu, že se bude sám obnovovat. Potřebuje teplo a hodně slunce. Do salátu můžeme použít jemné listy, nebo hlízu fenyklu. K léčbě slouží především plody.
Fenykl – účinky
Fenyklová semínka jsou vlastně plody fenyklu. Jejich léčivou sílu jim dávají silice s anetholem, fenchonem, feniculinem, karvolem a jinými terpeny. Mimo to je bohatý na škroby, bílkoviny, mastný olej i estragol.
Fenykl – využití
Fenykl je skvělý pro normalizaci trávení. Je močopudný. Tlumí křeče i nadýmání. Celkově uklidňuje organismus a je skvělým pomocníkem při tišení zvracení. Výborně odhleňuje organismus. Podporuje tvorbu mateřského mléka a navíc způsobuje, že látky, které do mléka přecházejí, jsou pro miminka lépe stravitelné. Zabraňuje tzv. prdíkům. Ulevuje při nemocích dýchacích cest a kašli.
Recepty z fenyklu
Fenykl příprava má jednu zásadní podmínku. Vždy začíná drcením plodů. Fenyklová semínka potřebují narušit svou strukturu, aby vydala všechny své cenné látky.
Fenyklový čaj pro tvorbu mateřského mléka
Jednu lžičku fenyklových plodů (semínek) rozdrtíme a zalijeme hrnkem studené vody. Necháme zavařit a louhujeme asi deset minut. Pijeme dvakrát denně, ideálně po jídle.
Fenyklový čaj proti zácpě
U malých dětí i dospělých umí fenyklový čaj harmonizovat trávení. Pomáhá tak nejen s nadýmáním, ale také třeba se zácpou. Můžete ho připravit čistě ze semínek fenyklu, nebo k němu přidat heřmánek, kmín a zázvor. Ideální je zvýšit příjem vlákniny a kvalitního olivového oleje.
Dětský fenyklový čaj
Fenyklový čaj pro miminka a fenyklový čaj pro děti má stejné složení. Buď můžeme použít pouze semínka fenyklu, nebo k nim přidáme ve stejném poměru kmín, meduňku, heřmánek a mateřídoušku. Svaříme a necháme louhovat. Podáváme vychlazené. Dětský fenyklový čaj – dávkování – čaj podáváme ideálně po každém jídle.
Pozor - Fenyklový čaj pro novorozence není vhodné podávat přímo. Tady ho vypije maminka a účinné látky fenyklu přejdou do mateřského mléka. Fenyklový čaj pro kojence, kteří už mají pár měsíců, lze podávat po lžičkách.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.