Bylinná směs Nachlazení obsahující podběl, heřmánek, třezalku, mátu a šalvěj přispívající k normální funkci dýchacích cest a podporující imunitu organismu. Jednu polévkovou...
Bylinná směs výborné chuti i vůně podporuje normální činnost cévní soustavy a přispívá k přirozenému běhu kardiovaskulárního systému. Namíchána z borůvkové natě, bazalky, hlohu,...
Bylinný čaj podporující ženské zdraví a předmenstruační pohodu. Namíchán z kontryhele, šalvěje, řebříčku, brusinky list, ostružiníku a třezalky. Jednu polévkovou lžíci...
Uvolněte se prosím s šálkem bylinného čaje z meduňky, mateřídoušky a lékořice v ruce. Jednu polévkovou lžíci zalijte 400-500 ml teplé vody, nebo použijte naše čajové sítko...
Pohané znali magickou moc dubu. Její léčivé účinky, ale nejsou žádná magie. Účinné látky působí hojivě na hemeroidy, krvácivé rány i záněty v krku. Pomáhá ženám při silné menstruaci. Léčí nepříjemný průjem. Mírní horečku.
Dub letní
Typický strom evropských listnatých lesů je dub letní. Uctívali ho už staří Slované pro jeho sílu a pevnost. V dobách hladomoru sbírali lidé žaludy a mleli z nich mouku. Nebyla příliš výživná, ale zachránila mnoho lidí. Pražené žaludy se zase využívaly jako náhražka kávy. Velký význam má ale dubová kůra. Na co se používá?
Dubová kůra – účinky
K léčivým účelům se sbírají pupeny, žaludy a dubová kůra. Použití mají různorodé. Kůra dubu obsahuje velké množství tříslovin, flavonoidy, hořčiny a pryskyřici. Nejúčinnější je mladá kůra dubu. Působí svíravě a proti zánětům.
Dubová kůra použití
Dub (kůra) se využívá jako odvar nebo prášek. Na co se používá dubová kůra? Nevětší síla dubové kůry je, že zastavuje krvácení. Využívá se i k normalizaci střevní činnosti při průjmu. Ženám pomáhá mírnit silnou menstruaci. Odvar tiší bolest krku a léčí zánět při angíně.
Výborná je kůra dubu ve formě oplachů a koupelí. Pomáhá zastavovat krvácení drobných ran, léčí kožní záněty. Zmírňuje pocení nohou. Typické je využití při léčbě hemeroidů.
Kůra dubu – recepty
Dubová kůra si silný lék na krvácivé potíže. Využít se dá při hemeroidech i menších ranách. Při zánětech v krku a na kůži se využívá její hojivá síla.
1. Dub (kůra) – odvar
Dubová kůra (sypaná) se svaří a nechá louhovat. Poměr je 3 lžičky dubové kůry na 0,25 l vody. Pozor, odvar se popíjí studený. Pomáhá při průjmu i příliš silné menstruaci.
2. Dubová tinktura – dubové kapky
Mají podobný účinek jako odvar z kůry. 25 kapek tinktury ve sklenici vody pomůže při průjmových onemocněních a menstruaci.
3. Dubové kloktadlo
Odvar nebo tinkturu můžeme využívat i při bolestech v krku. Pomáhá dokonce i při angíně.
4. Sedací koupel
Asi nejčastěji se z kůry dubu připravuje sedací koupel. Ta je výborným pomocníkem při hemoroidech. Na litr vody budeme potřebovat 35 g drcené kůry. Svaříme a necháme bublat asi 20 minut. Vychlazené použijeme ke koupeli. Pro dosažení maximálního účinku by koupel měla trvat alespoň 20 minut a měla by být prováděna každý den. Udržovací frekvence po zlepšení stavu je 2 až 3 koupele týdně.
5. Koupel nohou
Podobně jako pro sedací koupel, můžeme připravit i koupel nohou. Zastavuje pocení a pomáhá snižovat horečku.
6. Omývání ranek
Babičky využívaly odvar z dubové kůry na omývání různých ran. Zastavoval krvácení a působil protizánětlivě.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.