Čaj vhodný při onemocněních horních cest dýchacích doprovázených kašlem. Namíchán z plicníku, anděliky, třapatky, dobromyslu a lahodné pomerančové kůry. Jednu polévkovou...
Bylinná směs vysoký tlak, napomáhá při potížích s vysokým krevním tlakem a při každodenním používání jej může snížit. Obsahuje srdečník nať, jetel červený nať, dobromysl nať a...
Bylinná směs pozitivně ovlivňující tělo pro lepší soustředění na rozdíl od kávy, která může způsobit úzkost, nervozitu či nespavost. Směs obsahuje kopřivu list, jinan...
Bylinná směs pro štíhlou linii a vitální tělo. Obsahuje černý bez, zlatobýl, červená řepa a libeček. Jednu polévkovou lžíci zalejte 400-500 ml teplé vody, nebo...
Dobromysl přináší dobrou mysl, ulevuje při depresích, normalizuje trávení a mírní křeče. Ulevuje při úporném kašli, má silné b. Pomáhá ženám při nepříjemných projevech menstruace. Mírní nadýmání.
Dobromysl obecná
Dobromysl bydlela už v zahrádkách našich babiček. Najdeme ji ve Středomoří jako tolik oblíbené oregano - tento výraz se obvykle používá s použitím této rostliny jako koření. Ano, je to jedna a tatáž bylinka. Roste i v Americe, kam ji zavezli první osadníci z Evropy. Je to trvalka s drobnými listy a růžovo fialovými kvítky. Nádherně a naprosto typicky voní.
Dobromysl účinky
U dobromysli se pro léčivé účinky sbírá kvetoucí nať. Lístky si schovejte jako báječné koření. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Je to silice s tymolem, karvakrolem a terpeny. Nechybí hořčiny, tanin, třísloviny, oleje a gumopryskyřice.
Dobromysl – nežádoucí účinky
Dobromysl, stejně jako ostatní bylinky ze stejného druhu, obsahuje vitamín K. Ten může narušit působení léků na ředění krve. Doporučuje se dobromysl výrazně omezit, užíváte-li tyto léky.
Dobromysl obecná využití
Látka tymol propůjčuje dobromysli antiseptické a desinfekční účinky. 1 2 Mírní křeče různých částí těla. V těhotenství to mohou být křeče nohou, jindy křeče při trávení. Ulevuje při úporném kašli. Mírní projevy nadýmání. Podporuje normální činnost srdce a trávicí soustavy. 3 Je to antioxidant4 a jak už její název napovídá, působí pozitivně i na naši náladu.
Dobromysl – využití ve formě éterického oleje
Využívá se i ve formě éterického oleje. Ten pomáhá při projevech nachlazení, bolesti zubů i hlavy. Přidává se do relaxačních koupelí.
Dobromysl nať – recepty
Kuchaři znají dobromysl pod názvem oregano. Jako koření se však využívají hlavně lístky bylinky. Jsou skvělým kořením pro italskou i řeckou kuchyni. Nejdeme ho ve směsích všech středomořských kuchyní.
Dobromysl – čaj
Nálev z dobromysli je výborný pro posílení organismu. Ulevuje při chmurách, dráždivém kašli i při nadýmání. Ženy jej mohou popíjet při menstruačních potížích. Na jeden hrnek horké vody dáváme lžíci sušené bylinky. Louhujeme 15 minut.
Dobromysl – prášek
Jemně umletá bylinka se přidává například do medu. Lžíce medu s práškem z dobromysli umí upravit střevní obsah, menstruaci, ale také zmírnit kašel.
Koupel s dobromyslí
Ve dvou litrech vroucí vody spaříme bylinky pro dobrou mysl. Základem je 10 lžic dobromysli. V poloviční dávce můžeme přidat mátu, třezalku, řebříček i heřmánek. Necháme louhovat půl hodiny, scedíme a přidáme do koupele.
Připravený nálev z dobromysli můžeme využít i pro inhalaci při nepříjemném kašli nebo ucpaných dutinách. Využijeme sílu bylinky i prohřátí dýchacích cest.