Bez černý květ řez
Související produkty
Bylinná směs pro uklidnění a zlepšení kvality spánku. Namíchaná z meduňky nať, heřmánku pravého květ, levandule květ, lípy květ, dobromyslu nať a kozlíku lékářského...
Bylinný čaj podporující ženské zdraví a předmenstruační pohodu. Namíchán z kontryhele, šalvěje, řebříčku, brusinky list, ostružiníku a třezalky. Jednu polévkovou lžíci...
Detailní popis produktu
Bez černý květ řez
Bílé květy bez pomáhají snižovat horečku, usnadňují vykašlávání a uklidňují bolavý krk a hlasivky. Léčí revmatické potíže, harmonizuje močové cesty. Rutin zajišťuje lepší pevnost cév při křečových žilách a hemeroidech.
Bez černý
Keře černého bezu lemují nejednu venkovskou cestu. K vidění jsou i na okrajích lesů a luk. Tato dřevina je v českých krajích doma. Snadno se šíří jako tzv. náletová rostlina. Z jara je obsypaná záplavou bílých květů s typickou výraznou vůní. Její černé jedovaté plody dozrávají na přelomu léta a podzimu.1 V tradičním léčitelství se využívaly květy, plody, listy, ale třeba i kůra keře.
TIP: Černý bez byl vždy vnímán jako velice účinná bylina. Často mu byla připsána až magická moc. Naši předkové říkali: Před heřmánkem klekni a před bezem smekni.“
Bez černý - využití
Bez černý (květ) díky vysokému obsahu rutiny pomáhá zpevňovat žilní stěny, čehož se využívá při křečových žilách nebo hemeroidech. Má močopudné účinky, takže pomáhá harmonizovat činnost močového ústrojí. Zvyšuje vylučování potu. To ochlazuje tělo a pomáhá tak při snižování horečky. Pomáhá při potížích spojených s revmatismem. Uklidňuje tělo i mysl.
TIP: Černý bez je skvělým pomocníkem při hubnoucích kůrách.
Bez černý (květ) účinky
Bez černý (květ) obsahuje vitamíny C, A a B, ale také flavonoidy. Je bohatý také na rutin. 2 Z dalších látek jsou to třísloviny, organické kyseliny, minerály a přírodní cukry. Má antirevmatické, cikatrizační, diuretické účinky.3
Bez černý (květ) účinky
Bez černý (květ) obsahuje vitamíny C, A a B, ale také flavonoidy. Je bohatý také na rutin. Z dalších látek jsou to třísloviny, organické kyseliny, minerály a přírodní cukry. Má antirevmatické, cikatrizační, diuretické účinky.
Recepty z černého bezu
Květy černého bez můžeme používat zpracovávat čerstvé nebo je používat a konzumovat během celé zimy. Při sušení je potřeba postupovat opatrně. Květy snadno černají a ztrácejí svou léčivou schopnost.
Odvar z květů bezu
Vlažný nebo vychlazený odvar z černého bezu je výborné kloktadlo. Pomáhá při bolestech v krku, zánětech hlasivek a dásní.
Sirup z květů bezů
Sirup z černého bezu milují snad všechny děti. Jeho jemná lahodná chuť osvěží v letním pití, ale dochutí i teplý nápoj. Připravuje se z čerstvých květů, které se dávají macerovat do převařené vody spolu s citronovou směsí. Druhý den se směs přecedí a přidává se cukr. Varem se získává hustota sirupu.
TIP: Doporučujeme hlídat si teplotu a zbytečně nevařit sirup až k varu. Ztrácejte tím cenné vitamíny.
Správně připravený sirup z bezu je osvěžující. Pomáhá při horečce a uchovává si cenné vitamíny a minerály. Šťáva z černého bezu je také velice jemným pomocníkem při boji s horečkou dětí.
Bezová limonáda
Nápoj pro jarní osvěžení z květů černého bezu připravíte ze 4 litrů vody, 500 g cukru, 4 citronů (na plátky) a 16 velkých bezového květenství. Vše vložíme do velké skleněné nádoby a ponecháme překryté plátnem v teple pracovat asi 3 dny. Můžeme znovu zamíchat. uvidíme hned v nádobě bublinky, přecedíme nápoj a uložíme do chladu.
Bez černý – čaj
Při kašli, rýmě a horečce podáváme čaj z černého bezu. Pomáhá také s odhleněním a vykašláváním. Podporuje pocení. Jeho sílu můžeme podpořit přidáním květu lípy a diviny.
Čistý bez černý (čaj) podáváme při onemocnění ledvin a močových cest, ale také při cévních onemocněních. Neslazený je vhodný i při žaludečních nevolnostech a migréně.
1 https://www.nccih.nih.gov/health/elderberry
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.