Jaterní bylinná směs z přesličky, pampelišky, třezalky, měsíčku a jitrocelu přispívající k optimální funkci trávící soustavy. Jednu polévkovou lžíci zalijte 400-500 ml...
Bylinná směs odvodnění, vhodná pomoc při otoku kotníku, lýtek a celkového zavodnění organismu, z pečlivě vybraných bylin: kopřivy, hlohu, přesličky, tužebníku a...
Bylinný čaj podporující ženské zdraví a předmenstruační pohodu. Namíchán z kontryhele, šalvěje, řebříčku, brusinky list, ostružiníku a třezalky. Jednu polévkovou lžíci...
Bylinná směs Trávení je namíchána z rakytníku, fenyklu, lekořice , jitrocele, levandule, máty a maliníku. Jednu polévkovou lžíci zalijte 400-500 ml teplé vody,...
Není to jen zdravá a dietní zelenina. Artyčok ulevuje játrům a detoxikuje je. Podporuje vylučování žluče a moči, čímž pomáhá čistit tělo. Snižuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi. Léčí alergie, žaludek a ulevuje při nadýmání.
Artyčok zeleninový
V českých poměrech je artyčok stále ještě nedoceněnou zeleninou. Nicméně milovníci středomořské kuchyně ho dobře znají. Konzumují se neotevřené květy artyčoku. Listy artyčoku mají ale bohaté léčebné a antioxidační účinky.
Artyčok účinky
Artyčok je bohatý na inulin, přírodní cukr s jemně nasládlou chutí. Obsahuje vlákninu, hořčiny a minerální látky. Tělo z něj vstřebá zásobu vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu, mědi, manganu, boru i jódu. Z vitamínů obsahuje vitamín C, B, E, provitamin A a kyselinu listovou. Látka cynarin zase působí blahodárně na buňky jater a ledvin.
Pozor! – Artyčok nedoporučujeme kojícím ženám. Utlumuje produkci mléka. Stejně tak není vhodný při poruchách ledvin a neprůchodnosti žlučových cest.
Artyčok využití
Jako bylinku využíváme artyčok především pro jeho antioxidační účinky. Pomáhá k čištění a regeneraci jater i ledvin. Uklidňuje rozbouřený žaludek a snižuje nepříjemné nadýmání. Čistí krev. Umí v ní pomoci se snižováním cholesterolu a cukru. Působí preventivně proti rozvoji chronických chorob a alergií.
Artyčok - recepty
V kuchyni je zpracovávají nerozvinuté artyčoky. Recept na bylinkový čaj, tinktura nebo odvar je ze sušených listů artyčoku.
Artyčok - čaj
Jednu čajovou lžičku artyčoku zalijeme 2 dcl horké vody a necháme 10 minut odstát. Scedíme a popíjíme teplé. Takto připravený čaj je výborný při zažívacích potížích i migréně. Popíjení čaje z artyčoku prospívá pleti.
Artyčok – tinktura
Artyčokovou tinkturu si můžete připravit snadno v domácích podmínkách. Na 2 dcl alkoholu dejte 2 lžíce sušených listů artyčoku. Nechte alespoň 3 týdny louhovat. Pak přeceďte a uchovávejte v temnu a chladu. Tinktura se užívá po lžičkách. Napomáhá detoxikaci jater, čištění krve a ledvin.
Odvar z artyčoku
Dvě vrchovaté lžíce artyčoku zalijeme 3 dcl studené vody. Přivedeme k varu a 10 minut povaříme na mírné ohni. Pak necháme dalších 10 minut louhovat. Scedíme. Odvar pomáhá proti svědění při ekzémech rukou i nohou.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.